Cykl artykułów dr Janusza Szymankiewicza pt. "Ludzie Ving Tsun kuen, czyli skąd pochodzimy, o co walczymy i dokąd zmierzamy" opublikowany z okazji 50-tej rocznicy odejścia GM Yip Man'a zatrzymał się na piątym odcinku. Wraz z poprzednimi odpowiedział na pytania postawione w tytule. Opracowanie rzuciło nowe światło na wiele kwestii dotyczących południowego Shaolin, tajnych chińskich stowarzyszeń, tong'ów, oraz udziału aktorów Opery Kantońskiej w ruchu rewolucyjnym.
„Wielka majówka” to w kontekście „Spotkania po latach”, do którego doszło 18 maja 2019 roku z inicjatywy sifu Józefa Szarguta z Kędzierzyna-Koźla wielkie wydarzenie historyczne i towarzyskie szkoły Viet Chun Białego Tygrysa. Z zaproszenia skorzystało grono dawno nie widzianych przyjaciół tego wybitnego trenera, o czym wzmiankujemy w Infonecie nr 49/2019. Impreza zyskała szereg pochwał i pozytywnych ocen. Możemy więc domniemywać, że stanowi wstęp do kolejnych konstruktywnych spotkań.
Mistrzowie południowego kungfu używają długich rur bambusa do treningu technik walki, a wiążąc w pęki wiele krótkich łodyg wzmacniają nimi nadgarstki i kończyny. Z łodyg bambusa powstał manekin Chuk Chong. Fot. Exoticspace
Osobiste przemyślenia trenera Wing Chun kungfu Józefa Szarguta na temat wyjątkowości osoby mistrza chińskich sztuk walki w uświadomieniu jego indywidualności i niezależności od autorytetów. Foto: Art Tower
"Shaoliński system qigong wewnętrznej siły jednego palca Chan. Część 2" to kolejna, bardzo obszerna publikacja Sławomira Pawłowskiego sifu na temat pracy z energią wewnętrzną. Na zdjęciu mistrz Xie Yu Hong.
PRACUJEMY NAD TYM ...
Lee Man Mao (李文茂) był uznanym aktorem Opery Kantońskiej XIX wieku, który od dzieciństwa słynął z wybitnych umiejętności odtwarzania scen walki, akrobacji i śpiewu opartego na silnym i przenikliwym głosie.
Artykuł "Fung Siu Ching i przekaz sztuki południowego boksu" to nawiązanie do działalności mistrza Weng Chun kungfu, który zamknął swój rozdział w 1936 roku w Foshan. W przyszłym roku będziemy obchodzić 85 rocznicę jego odejścia.
Artykuł pod tytułem "Chark Yiu czwarta forma ręczna sifu Yip Ching'a", to w zasadzie krótka notka na temat sekwencji ruchowej opracowanej pod tą nazwą przez Yip Ching'a, który był drugim synem Yip Man'a.
Sammo Hung zauważył, że Wing Chun to bardzo interesujący styl walki, godny uwagi. Uczył się go przez dłuższy czas, dzięki czemu poznał filozofię, metody walki i proces szkolenia. Na tej podstawie zaprezentował styl na ekranie.
Artykuł o mistrzu Ng Chun So, który boks chiński poznawał u sifu Chan Wah Shun'a. Był trenerem trzech foshańskich "Bohaterów Wing Chun" - Yuen Kai Shan'a, Yip Man'a i Yiu Choi'a. Portret z 1921 r. zrekonstruował Colin Thornton.
Artykuł o Cheung Bo zwanym "Wielkim Bykiem Bo", który nauczał "12-tu oddzielnych form" Wing Chun. Jest to pierwszy opis tej historycznej postaci w języku polskim. Uczniami sifu byli Sum Nung i Pang Nam.
Dane biograficzne dotyczące chińskiego boksera Wing Chun imieniem Wen Wei Qin (温偉琴) są nad wyraz skromne i naznaczone tragicznymi losami jego ojca Wen Sheng Cai'a (温生才), jednego z „Czterech Męczenników Kantonu”.
Historia systemu Białego Żurawia, który Fang Qiniang stworzyła przed 300 laty, jest najlepiej udokumentowaną w Chinach. Jakkolwiek niewątpliwie jest postacią realną, to nie można powiedzieć tego o niektórych wątkach z jej życia.
Wong Jing (黄祯) miał okazję uczyć się od najlepszych. Obok Lai Ying'a, również od Jiu Chow'a, który był najbardziej cenionym uczniem Chan Yiu Min'a. Sifu Yuen Kai Shan został jego głównym trenerem, mentorem i przyjacielem.
W dniu 28 stycznia 1997 roku zmarł wybitny trener Ving Tsun kungfu Wong Shun Leung, czwarty spośród uczniów Wielkiego Mistrza Yip Man'a. Po 23 latach od tego wydarzenia powracamy do postaci mistrza Wong'a.
Polecamy artykuł na temat mistrza Cheng Kwong’a. Znajdują się w nim wypowiedzi sifu Józefa Szarguta, fundatora szkoły Białego Tygrysa Hổ Trắng Viet Xuân – co po chińsku pisze się jako Yuè Chūn Bái Hǔ 越春白虎.
311086
Chinese Opera
Chinese Boats
Chinese Symbols
Top Secret