Wiadomości
Polski Związek Wushu zaprasza na pokazy Chanquan, Nanquan, Baguazhang, Sun i Wu Taiji oraz Piguaquan w wykonaniu najlepszej na świecie grupy pokazowej Chińskiej Federacji Wushu. Pierwszy pokaz odbędzie się 21-09-2019 o godz. 12.00 w Centrum Sportu Wilanów przy ul. Wiertniczej 26a w Warszawie, natomiast drugi 24-09-2019 o godz. 13.00 na terenie Areny Ursynów przy ul. Pileckiego 122 w Warszawie. Jak zapewnił Michał Ignatowicz z biura PZWS - wstęp będzie wolny. Planowany na dzień 21-09-2019 Puchar Polski Taijiquan odbędzie się jednak w późniejszym terminie. W miejsce zawodów zostanie przeprowadzone szkolenie kadry w konkurencjach taolu.
13-09-2019 to 15-ty dzień 8-go miesiąca kalendarza księżycowego. W Chinach od ponad 3 tysięcy lat, od czasów epoki Shang obchodzi się Święto Środka Jesieni Zhongqiu Jie (中秋节). Wywodzi się ono z obrzędów rolniczych i tradycji lunarnych. Ponieważ księżyc stanowi energię żeńską Yin, to Święto dedykowane jest kobietom. Symbolicznym jest tu wypiek ciasteczek księżycowych Yuebing (月饼). Z przekazów wiemy, że za panowania dynastii Yuan, do środka zapiekanych ciasteczek wkładano kartki z sekretnymi zapiskami o planowanych buntach. Rozpakowywano je gdy pojawiał się księżyc dający mrok ruchom powstańczym i przywoływaniu duchów przodków wzmacniających jedność. W 2008 roku święto zostało uznane za narodowe.
International Wing Chun Day, to międzynarodowe obchody dnia Wing Chun kungfu. Swoiste doroczne uroczystości, które mają swoją kontynuację od 2011 roku. Odbywają się w każdą trzecią sobotę marca i są świętem wszystkich praktyków tej chińskiej metody bokserskiej bez względu na linię przekazu. Okazja nadarzająca się 16 marca 2019 roku dała i nam możliwość przeprowadzenia publicznych pokazów sztuki walki w środowisku lokalnej społeczności. Osoby, które ćwiczą Wing Chun w Polsce zachęcamy do dzielenia się swoją wiedzą i promowania kungfu w duchu jedności. Kolejne takie wydarzenie odbędzie się 21 marca 2020 roku, na pewno weźmiemy w nim udział.
Dmitry Zatulo, a właściwie Дмитрий Зaтуло to najlepszy znany nam producent sprzętu do treningu chińskich sztuk walki, wytwarzanego z różnych gatunków drewna. Dmitry jest rzemieślnikiem, stolarzem oraz trenerem Weng Chun kungfu z przekazu Tang Yik (鄧奕永春功夫) z Hong Kong’u. Mieszka w 30-tysięcznym, rosyjskim mieście Kochma w obwodzie iwanowskim. To jakieś 1800 kilometrów od Gdańska. Odległość ta jednak nie przeszkodziła nam w szczerej rozmowie na temat drewnianych manekinów używanych w Wing Chun i Weng Chun kungfu. Owocem tego jest wywiad w wersji polsko i rosyjskojęzycznej, zamieszczony na yongchunquan.eu. Zainteresowanych tą problematyką odsyłamy do zakładki „Русский”.
W dniu 19 lutego 2019 r., przebywaliśmy w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Celem było zapoznanie się z eksponatami dalekowschodnich łodzi wystawionych w Ośrodku Kultury Morskiej przy ulicy Tokarskiej. Ekspozycja „Łodzie ludów świata” oprócz dżonek naturalnej wielkości prezentowała także modele w mniejszej skali, wykonane przez rzemieślników chińskich. Na miejscu można było nabyć książkę Krzysztofa Zamościckiego pt. „Na morskich szlakach Azji”, która zawiera szereg zdjęć modeli pochodzących z Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Ciekawe są w niej dane z zakresu historii morskiej na terenach Makau, Guangzhou, Fuzhou, Jangcy i Beijing. Książka godna polecenia z uwagi na unikalność tematyczną. Na zdjęciu fragment obrazu H. B. Lo.