Chūnjié (春節), to w Chinach najhuczniej celebrowane Święto Wiosny. Tradycja ta sięga korzeniami niemal 4000 lat. W roku 2019 Święto Wiosny przypadło na dzień 5 lutego. Wtedy to na stoły powędrowały noworoczne pierożki „jiaozi”, zupa ryżowa „laba” oraz ryba symbolizująca nadzieję dostatku i pomyślności. Nadchodzące miesiące przebiegną w cieniu ziemistej świni - Zhu (猪), a na przyozdobionych ulicach miast jeszcze długo powiewać będą kolorowe znaki Chūn oznaczające wiosnę (春) oraz Fú oznaczające szczęście (福). Osoby urodzone w roku świni, to osoby odważne, szczere i entuzjastycznie nastawione do całego otoczenia. 大年初五快乐!

W dniu 14-11-2018 r., udaliśmy się do Kalisk, gdzie za sprawą Gminnego Ośrodka Kultury mogliśmy uczestniczyć w spotkaniu autorskim z Jackiem Pałkiewiczem, wybitnym polskim eksploratorem, członkiem Królewskiego Towarzystwa Geograficznego (Royal Geographical Society). W spotkaniu wzięło udział 70 osób z różnych zakątków kraju. Jacek Pałkiewicz opowiadał o nieprawdopodobnych wydarzeniach podróżniczych, które mu się przytrafiły w czasie licznych, niebezpiecznych ekspedycji począwszy od 1975 r., kiedy bez asekuracji przepłynął Atlantyk w roli dobrowolnego rozbitka. To 44-dniowe odosobnienie w warunkach oceanu wykorzystało później NASA przy badaniach granic ludzkiej wytrzymałości. O tym wszystkim piszemy w Infonecie nr 46/2018.

W dniu 3 listopada 2018 roku przystąpiliśmy do testu „100 uderzeń serca - na - 100 lecie Niepodległej”. To sprawdzian zabarwiony intencją promocji Polski i boksu yongchun w jego różnych odmianach i liniach przekazów. Cele testu skupiły się na integracji i solidarnym wysiłku bokserów i sympatyków yongchun (Wing Chun i Weng Chun) kungfu. W pierwszej turze do boksowania przystąpiły miejscowości: Starogard Gdański, Tczew, Kościerzyna, Liniewko Kościerskie, Gdańsk, Nowy Barkoczyn oraz półtoramilionowe Lanzhou (蘭州, 甘肅) w Chinach. Podsumowanie wyników przeprowadziliśmy 11 listopada, w dzień setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Więcej informacji na ten temat zawarliśmy w Infonecie nr 45/2018. Zapraszamy do jego lektury.

W dniu 29 czerwca 2018 roku zmarł w Hong Kong’u w wieku 80 lat mistrz Cheng Kwong (Keung). Patronował on powstałemu 30 lat temu Polskiemu Centrum Cheng Kwong Ving Tsun & Dragon Style Chinese Martial Arts Association z siedzibą w Kędzierzynie – Koźlu. Mistrz Cheng Kwong oświetlił ścieżki prowadzące do chińskich rodzin „Shaolin Weng Chun”. Przeszczepił na grunt europejski fundamenty tej sztuki walki. Jego trenerska wizja, życiowa praca i oddanie kungfu stały się inspiracją do głębokich badań nad historią i techniką boksu chińskiego, które prowadzi dziś Polskie Stowarzyszenie Boksu Yongchun w Gdańsku. Z powodu straty spowodowanej odejściem mistrza składamy wyrazy współczucia Jego bliskim, uczniom i przyjaciołom.

„Dongowie – siła jest we wspólnocie”. To tytuł spotkania autorskiego z dziennikarką i podróżniczką Małgorzatą Zimnoch, które odbyło się w dniu 17 maja 2018 roku na gdańskiej Zaspie. Wielowątkowa, barwna opowieść o tej mało znanej jeszcze, chińskiej mniejszości etnicznej rozpoczęła się od projekcji reportażu filmowego: „Sekrety Dongów”. Uczestniczący w spotkaniu gdańszczanie mieli okazję obejrzeć pokaz slajdów z przebiegu podróży po południowych prowincjach Chin oraz zapoznać się z życiem codziennym, kulturą i obyczajami lokalnych społeczności, zamieszkałych w wioskach ukrytych w dolinach rzek. Autorka przywiozła na spotkanie różne rodzaje przypraw, herbat oraz tkanin wytworzonych przez Dongów.