„Pieprz i wanilia” to legendarny, składający się z kilkuset odcinków program podróżniczy. Po przerwie, w 2015 roku zawitał on na antenę „TVN 24 Biznes i Świat”. Autorka, Elżbieta Dzikowska zabrała wówczas telewidzów w 10-cio częściowy cykl poświęcony chińskim mniejszościom narodowym, takim jak Miao, Dong, i innym. W dniu 18 kwietnia 2018 roku uzyskaliśmy informacje od Pani Elżbiety Dzikowskiej, że w najbliższej przyszłości kanał „Planete” wznowi emisję tego materiału. To ważne zwłaszcza dla osób interesujących się stylem życia mieszkańców południowych Chin. Szczególnie polecamy reportaże: „W krainie Dongów” oraz „Wśród miao srebrnych i kolorowych”, które będziemy dyskutować na forum. O Elżbiecie Dzikowskiej więcej w Infonecie nr 43.

Fo Dan (佛誕) czyli "Dzień Narodzin Buddy”, to ten moment w tegorocznym kalendarzu wydarzeń buddyjskich, kiedy szkoły zenistyczne w całej Azji uroczyście obchodzą przyjście na świat księcia Siddhartha Gautamy z prastarego rodu Shakyów. W 2018 roku, w dniu 8 kwietnia i w polskich ośrodkach Ch’an i Zen zapłoną kadzidełka wypełniające swoim zapachem sale pełne śpiewów, recytacji sutr i pokłonów składanych przed bogato zastawionymi ołtarzykami, poświęconymi pamięci Tathagaty – jako tego, który „przyniósł prawdę i osiągnął rzeczywiste wyzwolenie”. Z tego też względu i my przyłączamy się do tej wzniosłej celebracji.

W dniu 2 marca 2018 roku niemal 2000-letnia tradycja „Festiwalu latarni” Yuanxiao Jie (元宵節) zakończyła wspaniały okres noworoczny. Obyczaj ten ustanowił cesarz Han Ming Di (漢明帝), wyznawca Shakyamuniego i fundator jego pierwszej świątyni w Luoyang, w Chinach. Dowiedziawszy się, że mnisi 15 dnia pierwszego miesiąca księżycowego zapalają w świątyni latarnie dla okazania szacunku Buddzie, od razu polecił by co roku tego wieczora we wszystkich miejscach i domostwach zapalano lampiony. Tak też się stało, a wydany nakaz przerodził się w radosne święto. Chińczycy bawią się i paradują po ulicach przyozdobionych barwnymi lampionami, gdzie strzelają fajerwerki i petardy, odbywają się pokazy tańca lwa i smoka, a uliczni kucharze oferują smaczne, ryżowe kulki ze słodkim nadzieniem.

Hudiedao (蝴蝶刀), po kantońsku „Wu Dip Dao” to krótkie, występujące parami szable, opisywane w literaturze także jako noże w rodzaju tasaków. Historyczna broń chińskich bojowników o wolność i niepodległość państwa pod okupacją mongolskiej dynastii Qing (清朝), panującej w latach 1644-1912. Polski Kongres Yongchun Kungfu wzbogacił swoje zbiory o egzemplarz hudiedao z przełomu XVIII/XIX wieku. Będzie on służył celom poglądowym i rekonstrukcyjnym. To ważne wydarzenie, które wynika z naszego życzenia zawartego we wcześniejszym poście na temat Roku Ziemskiego Psa. Żywioł Yang spowodował, że ten cenny nabytek stał się dla nas najważniejszym wydarzeniem tegorocznej „Pięknej Wiosny” (詠春) i równie magicznego 18 roku drugiego tysiąclecia.

W dniu 16 lutego 2018 roku do Polski dotarł Chiński Nowy Rok. Zainicjował on pierwszy dzień wiosny oraz "Gou Nian" (狗年), Rok Ziemskiego Psa wzmocnionego żywiołem Yang. Koniec roku psa nastąpi 4 lutego 2019, po 353 dniach swojej bytności i chociaż będzie on krótszy od minionego Roku Ognistego Koguta o 31 dni, to i tak będziemy mieli sporo czasu, aby się nim nacieszyć i poznać liczne cechy przypisane jego właściwościom. Ostatni dzień zwany "lin chun" będzie pierwszym dniem kolejnej wiosny. W związku z tym oraz faktem, że pies przyniesie spore akcenty aktywności, współpracy i tolerancji, członkowie naszego stowarzyszenia liczą, że tak jak pierwszy dzień, i następne ubogacą ten wspaniały okres "i Pięknej i Wiecznej Wiosny", wiążąc „nadzieję na przyszłość” i nasze dążenia do ich pełnej realizacji.