International Wing Chun Day, to międzynarodowe obchody dnia Wing Chun kungfu. Swoiste doroczne uroczystości, które mają swoją kontynuację od 2014 roku. Odbywają się w każdą trzecią sobotę marca i są świętem wszystkich praktyków tej chińskiej metody bokserskiej bez względu na linię przekazu. Okazja nadarzająca się 16 marca 2019 roku dała i nam możliwość przeprowadzenia publicznych pokazów sztuki walki w środowisku lokalnej społeczności. Osoby, które ćwiczą Wing Chun w Polsce zachęcamy do dzielenia się swoją wiedzą i promowania kungfu w duchu jedności. Kolejne takie wydarzenie odbędzie się 21 marca 2020 roku, na pewno weźmiemy w nim udział.

Dmitry Zatulo, a właściwie Дмитрий Зaтуло to najlepszy znany nam producent sprzętu do treningu chińskich sztuk walki, wytwarzanego z różnych gatunków drewna. Dmitry jest rzemieślnikiem, stolarzem oraz trenerem Weng Chun kungfu z przekazu Tang Yik (鄧奕永春功夫) z Hong Kong’u. Mieszka w 30-tysięcznym, rosyjskim mieście Kochma w obwodzie iwanowskim. To jakieś 1800 kilometrów od Gdańska. Odległość ta jednak nie przeszkodziła nam w szczerej rozmowie na temat drewnianych manekinów używanych w Wing Chun i Weng Chun kungfu. Owocem tego jest wywiad w wersji polsko i rosyjskojęzycznej, zamieszczony na yongchunquan.eu. Zainteresowanych tą problematyką odsyłamy do zakładki „Русский”.

W dniu 19 lutego 2019 roku przebywaliśmy w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Celem naszej wizyty było zapoznanie się z eksponatami dalekowschodnich łodzi wystawionych w Ośrodku Kultury Morskiej przy ulicy Tokarskiej. Ekspozycja „Łodzie ludów świata” oprócz dżonek naturalnej wielkości prezentowała także modele w mniejszej skali, wykonane przez rzemieślników chińskich. Na miejscu można było nabyć książkę Krzysztofa Zamościckiego pt. „Na morskich szlakach Azji”, która zawiera szereg zdjęć modeli łodzi pochodzących z Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Ciekawe są w niej informacje z zakresu historii morskiej na terenach Macao, Guangzhou, Fuzhou, Jangcy i Beijing. Książka godna polecenia z uwagi na unikalność tematyczną w języku polskim. Na zdjęciu obok fragment obrazu H. B. Lo z tej wystawy.

Chūnjié (春節), to w Chinach najhuczniej celebrowane Święto Wiosny. Tradycja ta sięga korzeniami niemal 4000 lat. W roku 2019 Święto Wiosny przypadło na dzień 5 lutego. Wtedy to na stoły powędrowały noworoczne pierożki „jiaozi”, zupa ryżowa „laba” oraz ryba symbolizująca nadzieję dostatku i pomyślności. Nadchodzące miesiące przebiegną w cieniu ziemistej świni - Zhu (猪), a na przyozdobionych ulicach miast jeszcze długo powiewać będą kolorowe znaki Chūn oznaczające wiosnę (春) oraz Fú oznaczające szczęście (福). Osoby urodzone w roku świni, to osoby odważne, szczere i entuzjastycznie nastawione do całego otoczenia. 大年初五快乐!

W dniu 14-11-2018 roku udaliśmy się do Kalisk, gdzie za sprawą Gminnego Ośrodka Kultury mogliśmy uczestniczyć w spotkaniu autorskim z Jackiem Pałkiewiczem, wybitnym polskim eksploratorem, członkiem Królewskiego Towarzystwa Geograficznego (Royal Geographical Society). W spotkaniu wzięło udział 70 osób z niekiedy bardzo odległych zakątków kraju. Jacek Pałkiewicz opowiadał o najmniej prawdopodobnych wydarzeniach podróżniczych, które mu się przytrafiły w czasie licznych, niebezpiecznych ekspedycji począwszy od 1975 roku, kiedy bez asekuracji przepłynął Atlantyk w roli dobrowolnego rozbitka. To 44-dniowe odosobnienie w warunkach oceanu wykorzystało później NASA przy badaniach granic ludzkiej wytrzymałości. O tym wszystkim, oraz o innych osiągnięciach Jacka Pałkiewicza piszemy w Infonecie nr 46/2018.