Dwadzieścia lat temu, w dniu 8 lutego 2000 roku w siedzibie głównej Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku - po chińsku Liánhéguó (联合国), oraz innych biurach ONZ na 54 sesji plenarnej proklamowano Dzień Vesak jako święto międzynarodowe. Obchody te wiążą ze sobą dzień narodzin, oświecenia i śmierci Buddy Shakyamuniego jako wyraz pamięci świata o życiu, walce i szczególnych osiągnięciach tej wybitnej postaci dla rodzaju ludzkiego. Według tradycji i zgodnie z azjatyckim kalendarzem lunarnym dzień ósmego lutego nazwany jest Vaiśākha Purnima. Rezolucja ONZ: A/RES/54/115

Święto Latarni Yuánxiāojié (元宵節) to jedno z najstarszych chińskich świąt. W 2020 roku przypadło na dzień 8 lutego. W tym czasie ulice zostały przyozdobione lampionami o najróżniejszych kształtach. Odbywały się widowiska, parady tańców lwa i smoka oraz zabawy. Tradycyjnym daniem były ryżowe kulki ze słodkim nadzieniem. Na temat Yuánxiāojié zachowało się wiele legend. Jedna z nich głosi, że Nefrytowy Cesarz zesłał na Ziemię białego żurawia. Nieszczęśliwie ten został zabity przez wieśniaków, więc rozgniewany cesarz zamierzał spalić ich wioskę. Gdy chłopi się dowiedzieli, zaczęli odpalać petardy i zapalać lampiony. Tym zmylili cesarza. Sądząc, że wieś została spalona, cesarz zaniechał pogromu. Co roku w tym samym dniu Chińczycy wywieszają zapalone lampiony i odpalają petardy.

W dniu 25 stycznia 2020 roku zmarł we śnie trener Ving Tsun kungfu Yip Hok Ching inaczej Yè Xué Zhèng (葉學正), drugi spośród synów Wielkiego Mistrza Yip Man’a. Swoje treningi rozpoczął w wieku około 12 lat pod kierunkiem ojca. W 1962 roku przeniósł się z Foshan do Hong Kong'u gdzie osiedlił się na stałe. Sześć tygodni przed śmiercią Yip Man’a wziął udział w rejestracji nagrań całego systemu w celu utrwalenia i zachowania tej metody walki bez zmian w strukturze programowej. Należał do Ving Tsun Athletic Association, gdzie od 1995 roku prowadził nauczanie Ving Tsun. Był konsultantem trzeciej części sagi filmowej „Ip Man”, nakręconej w 2015 roku z udziałem kasowego aktora Donnie Yen.

W dniach 24-30 stycznia 2020 roku pod znakiem szczura przebiegnie święto Chińskiego Nowego Roku nazywane również Świętem Wiosny Chunjie (春节). Szczur jest pierwszym ze znaków chińskiego horoskopu, ponieważ jak głosi legenda jako pierwszy w wyścigu 12 zwierząt dotarł do Nefrytowego Cesarza. Od wielu pokoleń Chińczycy wykorzystują te kilka dni wolnych od pracy na powroty w rodzinne strony, odwiedzanie najbliższych i podróżowanie, powodując przez to największą na świecie krótkotrwałą migrację ludności. Świętowanie Nowego Roku w Chinach może trwać od dwóch tygodni do nawet miesiąca. Oficjalne zakończenie nastąpi wraz z pojawieniem się Święta Latarni, czyli 8 lutego 2020 roku.

W dniach 30.11-01.12.2019 w Krakowie odbędzie się XXIII Otwarty Puchar Polski Wushu organizowany przez Polski Związek Wushu i Krakowską Szkołę Wushu Sportowego. Miejscem rozgrywek będzie hala widowiskowo-sportowa „OSiR Kolna”. Co roku w imprezie startuje blisko 300 najlepszych zawodników z Polski i Europy. Sympatycy boksu yongchun będą mieli okazję obejrzenia występów zawodników konkurencji "Wing Chun", którzy przystąpią do rywalizacji w formach ręcznych: Xiaoniantou, Xunqiao, Biaozhi i formach z bronią stylową jak podwójne noże motylkowe i długi kij. Zainteresowani czynnym udziałem w konkurencji "Wing Chun" mogą się jeszcze zarejestrować. Wstęp dla publiczności i kibiców będzie wolny. Polecamy to wydarzenie.