Wiadomości
O występowaniu modliszek na Pomorzu nie pisze się wcale. Tą na zdjęciu, zjadającą biedronkę spotkaliśmy 25 sierpnia 2022 roku na Kociewiu. O modliszkach wiemy, że wyraz „mantis”, który je określa oznacza "przepowiadającego przyszłość". Niegdyś wierzono, że modliszki przyszły na świat, aby uczyć ludzi prawidłowej postawy modlitewnej. Do dziś w islamie wierzy się, że owad ten przyjmując charakterystyczną pozę, zawsze kieruje się w stronę Mekki. Z kolei w Chinach, modliszki postrzegane jako stworzenia cierpliwe stały się symbolem skupienia i medytacji. Tam też powstały liczne szkoły boksu modliszki Tang Lang pod różnymi nazwami. W Polsce boks modliszki uprawiany jest między innymi w Warszawie, Ostrołęce, Wrocławiu, Busku Zdroju i Kielcach.
Z Hong Kong'u uzyskaliśmy dane, że około 21 czerwca 2022 r., świątynia Fei Loi Si (飞来寺 ) w Qingyuan (清远) na terenie prowincji Guangdong uległa powodzi w wyniku obfitych deszczów i wylewu rzeki Bei Jiang. Taka klęska zdarza się raz na sto lat. Z ustaleń wynika, że mnichów ewakuowano. Zniszczeniu uległy sale, Niebiańskich Królów Tian Wang (天王殿), Pięciu Widoków Wu Guang (五观堂), Zasług Gong De Dian (功德殿), brama górska Shanmen Paifang (山门牌坊) i sala medycyny Ch'an Yi Tong (禅医堂) i pobliskie pomieszczenia. Na szczęście sala sztuk walki, gdzie swoje treningi miał prowadzić mnich Chi Sin Sim Si została nienaruszona, gdyż znajduje się na wyższym tarasie. Środowisko Tang Yik Weng Chun zachęca do wnoszenia datków na odbudowę.
Ponownie, po dwuletnim okresie covidowym ruszyliśmy z hasłem "One World ... One Breath" czyli "jeden świat jeden oddech" i wzięliśmy udział w tegorocznym Światowym Dniu Taiji i Qigong. Wydarzenie przypadło na dzień 30 kwietnia 2022 roku i w naszym przypadku miało miejsce na piaszczystej plaży Sopotu, niedaleko molo. Tam o godzinie 10.00 odbyło się otwarte spotkanie treningowe wspierające zarówno zdrowy tryb życia, jak i wartości ekologiczne. Kulminacją była praktyka 108 ruchowej, tradycyjnej formy starego stylu Yang. Następne spotkanie 29 kwietnia 2023 roku, o tej samej godzinie.
Przed nami czas, który szybkimi krokami 2022 roku zmierza do zamknięcia 50-tej rocznicy śmierci Wielkiego Mistrza Ving Tsun kungfu (詠春功夫) - Yip Man'a (葉問). Swoją działalność trenerską rozpoczął w Foshan na początku lat 40-tych XX wieku, następnie kontynuował na emigracji w Hong Kong'u. W 1968 roku założył słynne Ving Tsun Athletic Association 香港詠春拳體育會, które działa do dzisiaj i ma swoją reprezentację również w Warszawie. Ustanowił zachodnią pisownię dla metody walki jakiej nauczał. Zmarł 2 grudnia 1972 roku po ciężkiej chorobie onkologicznej. Jego aktywność szkoleniowa spowodowała upublicznienie Ving Tsun na całym świecie.
W sobotę 19 marca 2022 roku mieliśmy okazję celebrować kolejny International Wing Chun Day, który na różnych kontynentach zgromadził wielu praktyków tej sztuki walki. Celem było wspólne trenowanie i przybliżanie boksu chińskiego zgromadzonym. To międzynarodowe święto weszło już do naszej tradycji i naszego obyczaju. Pozwala przynajmniej raz w roku dokonać wymiany informacji pomiędzy szkołami propagującymi różne przekazy i idące za nimi programy szkoleniowe. W przyszłym roku spotykamy się 18 marca.