W dniu 3 listopada 2018 roku przystąpiliśmy do testu „100 uderzeń serca - na - 100 lecie Niepodległej”. To sprawdzian zabarwiony intencją promocji Polski i boksu yongchun w jego różnych odmianach i liniach przekazów. Cele testu skupiły się na integracji i solidarnym wysiłku bokserów i sympatyków yongchun (Wing Chun i Weng Chun) kungfu. W pierwszej turze do boksowania przystąpiły miejscowości: Starogard Gdański, Tczew, Kościerzyna, Liniewko Kościerskie, Gdańsk, Nowy Barkoczyn oraz półtoramilionowe Lanzhou (蘭州, 甘肅) w Chinach. Podsumowanie wyników przeprowadziliśmy 11 listopada, w dzień setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Więcej informacji na ten temat zawarliśmy w Infonecie nr 45/2018. Zapraszamy do jego lektury.

W dniu 29 czerwca 2018 roku zmarł w Hong Kong’u w wieku 80 lat mistrz Cheng Kwong (Keung). Patronował on powstałemu 30 lat temu Polskiemu Centrum Cheng Kwong Ving Tsun & Dragon Style Chinese Martial Arts Association z siedzibą w Kędzierzynie – Koźlu. Mistrz Cheng Kwong oświetlił ścieżki prowadzące do chińskich rodzin „Shaolin Weng Chun”. Przeszczepił na grunt europejski fundamenty tej sztuki walki. Jego trenerska wizja, życiowa praca i oddanie kungfu stały się inspiracją do głębokich badań nad historią i techniką boksu chińskiego, które prowadzi dziś Polskie Stowarzyszenie Boksu Yongchun w Gdańsku. Z powodu straty spowodowanej odejściem mistrza składamy wyrazy współczucia Jego bliskim, uczniom i przyjaciołom.

„Dongowie – siła jest we wspólnocie”. To tytuł spotkania autorskiego z dziennikarką i podróżniczką Małgorzatą Zimnoch, które odbyło się w dniu 17 maja 2018 roku na gdańskiej Zaspie. Wielowątkowa, barwna opowieść o tej mało znanej jeszcze, chińskiej mniejszości etnicznej rozpoczęła się od projekcji reportażu filmowego: „Sekrety Dongów”. Uczestniczący w spotkaniu gdańszczanie mieli okazję obejrzeć pokaz slajdów z przebiegu podróży po południowych prowincjach Chin oraz zapoznać się z życiem codziennym, kulturą i obyczajami lokalnych społeczności, zamieszkałych w wioskach ukrytych w dolinach rzek. Autorka przywiozła na spotkanie różne rodzaje przypraw, herbat oraz tkanin wytworzonych przez Dongów.

„One World – One Breath” czyli mówiąc po polsku: „Jeden Świat – Jeden Oddech”, to hasło klucz otwierające doroczne, globalne wydarzenie pod nazwą Światowy Dzień Taiji i Qigong. Chociaż inicjatywa i grunt pod rozpowszechnienie tej idei powstały poza Chinami, w Ameryce Północnej (USA), po blisko 20 latach łączy już praktyków taiji i qigong na pozostałych kontynentach. Każdego roku w ostatnią sobotę kwietnia praktycy kungfu stają na świeżym powietrzu i równocześnie o godzinie 10.00 bez względu na strefę czasową rozpoczynają trening ćwiczeń oddechowych i form uwalniając do atmosfery pozytywnie naładowaną energię Qi. O naszym udziale w tym wydarzeniu wspominamy w Infonecie nr 44/2018.

„Pieprz i wanilia” to legendarny, składający się z kilkuset odcinków program podróżniczy. Po przerwie, w 2015 roku zawitał on na antenę „TVN 24 Biznes i Świat”. Autorka, Elżbieta Dzikowska zabrała wówczas telewidzów w 10-cio częściowy cykl poświęcony chińskim mniejszościom narodowym, takim jak Miao, Dong, i innym. W dniu 18 kwietnia 2018 roku uzyskaliśmy informacje od Pani Elżbiety Dzikowskiej, że w najbliższej przyszłości kanał „Planete” wznowi emisję tego materiału. To ważne zwłaszcza dla osób interesujących się stylem życia mieszkańców południowych Chin. Szczególnie polecamy reportaże: „W krainie Dongów” oraz „Wśród miao srebrnych i kolorowych”, które będziemy dyskutować na forum. O Elżbiecie Dzikowskiej więcej w Infonecie nr 43.