W sobotę 19 marca 2022 roku mieliśmy okazję celebrować kolejny International Wing Chun Day, który na różnych kontynentach zgromadził wielu praktyków tej sztuki walki. Celem było wspólne trenowanie i przybliżanie boksu chińskiego zgromadzonym. To międzynarodowe święto weszło już do naszej tradycji i naszego obyczaju. Pozwala przynajmniej raz w roku dokonać wymiany informacji pomiędzy szkołami propagującymi różne przekazy i idące za nimi programy szkoleniowe. W przyszłym roku spotykamy się 18 marca.

Na stronie yongchunquan.eu lektura trzeciego numeru KUNG-FU Life. Zajrzyj do zakładki pod tą samą nazwą. Czeka tam osiem artykułów o różnej tematyce, ośmiu autorów. Przeczytasz o Wing Chun, Taiji, nowoczesnej samoobronie kobiet według Metody Francesco Mavilio. Poznasz rysy biograficzne trenerów. Będzie też kilka słów krytycznych o legendach i spaleniu klasztoru Shaolin, czy takich postaciach jak Chi Shim sumsi i Hung Hegoon. Zbiór artykułów porusza kwestie szybkiego ataku w walce, problematykę treningu z obręczą Juk Wan oraz pojęcie uduchowionego pozdrowienia Amituofo w buddyźmie i tradycyjnych chińskich sztukach walki. Miłego czytania.

W październiku 2021 roku obchodzimy 128 rocznicę urodzin Wielkiego Mistrza Ving Tsun kungfu Yip Man'a (葉問). Z datą urodzenia mistrza wiążą się pewne nieścisłości. Jedne źródła podają, że jest to 1 dzień miesiąca, inne że 10 albo 14. Nie mniej powszechnie przyjmuje się, że miesiącem w którym Yip Man przyszedł na świat jest październik 1893 roku. Pamiętajmy, że przełom XIX i XX wieku był okresem politycznej zawieruchy wynikającej z degradacji rządów Qing. Z tego powodu często dochodziło do utraty archiwów miejskich, co utrudniało odtwarzanie danych osobowych. W wielu przypadkach niektóre indywidualne rocznice związane z wydarzeniami życia prywatnego, jak daty urodzin mogły opierać się jedynie na domniemaniu.

Pojawiające się na rynku nowe technologie przetwarzania starych i poniszczonych zdjęć sprawiają, że możemy odkrywać je na nowo. Jest to cenne zwłaszcza wobec obrazów sięgających wstecz początków fotografii. Dzięki nowoczesnemu oprogramowaniu komputerowemu możemy odtwarzać dawne czasy z dokładnością epoki. Zmieniać rysy postaci i nadawać im nową formę. Przykładem jest portret mistrza Yuen Chai Wana ze stylu Wing Chun, u którego nie zawsze gościł uśmiech. Widząc potrzebę pracy w tym nowym, dynamicznym środowisku cyfrowym zauważamy, że zmienia ono jakość historycznego przekazu na lepszy. Z tego też powodu od 2021 roku poszerzamy swoją działalność o pracownię rekonstrukcji fotograficznej.

W 2019 roku Sifu Tang Chun Pak zlecił pracowni w Foshan wykonanie figury opartej na kilku starych filmach przedstawiających Wielkiego Mistrza Weng Chun (永春拳) Tang Yik'a (鄧奕). Artysta plastyk Pan Fen Lin (潘汾淋) wykonał limitowaną edycję 20 egzemplarzy. Dziesięć z nich wzięło udział w ceremonii buddyjskiej „Otwarcia Oczu” na terenie świątyni Fei Loi (飛來寺) w Chinach, którą odprawił opat Yan Kuo. Zdjęcie przedstawia jedną z figur. Publikacja za zgodą autora z dnia 17-08-2021 r. na podstawie danych otrzymanych od Sifu Tang'a. Warto wspomnieć, że w Fei Loi przebywali niegdyś pierwszy, trzeci i szósty patriarcha Ch'an w Chinach, Da Mo, Seng Tsan i Huei Neng, stąd też jej nieformalna nazwa Południowy Shaolin.