W dniach 30.11-01.12.2019 w Krakowie odbędzie się XXIII Otwarty Puchar Polski Wushu organizowany przez Polski Związek Wushu i Krakowską Szkołę Wushu Sportowego. Miejscem rozgrywek będzie hala widowiskowo-sportowa „OSiR Kolna”. Co roku w imprezie startuje blisko 300 najlepszych zawodników z Polski i Europy. Sympatycy boksu yongchun będą mieli okazję obejrzenia zawodników konkurencji "Wing Chun", którzy przystąpią do rywalizacji w formach: Xiaoniantou, Xunqiao, Biaozhi i formach z bronią stylową jak podwójne noże motylkowe i długi kij. Zainteresowani czynnym udziałem w konkurencji "Wing Chun" mogą się jeszcze zarejestrować. Wstęp dla publiczności i kibiców będzie wolny. Polecamy to wydarzenie.

W dniu 19.10.2019 w Starogardzie Gdańskim odbędą się pokazy akrobatów chińskich, pokazy tradycyjnego i współczesnego tańca towarzyskiego, występy solistów i instrumentalistów oraz przedstawienie opery chińskiej. Całość w wykonaniu artystów z miasta Luohe (漯河) oddalonego o 180 km od klasztoru Shaolin w prowincji Henan. W dniu 15.10.2019 pokaz zamknięty zespołu luoheńskiego 中国漯河艺术团走进波兰 odbył się w ambasadzie chińskiej w Warszawie. Pokaz w Starogardzie to jedyny publiczny występ tej grupy pokazowej w Polsce. Na widowisko zaprasza Prezydent Miasta Starogardu Janusz Marek Stankowiak. Wkrótce zamieścimy więcej informacji na temat tego wydarzenia.

W dniu 01.10.2019 wiele szkól Wing Chun obchodzić będzie 126 rocznicę urodzin swojego patrona Yip Man’a. Na obszarze Chin kontynentalnych rozpocznie się wtedy „Złoty Tydzień”, który zainicjuje obchody 70 rocznicy proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej (中華人民共和國) przez Mao Zedong’a, po wygranej wojnie domowej. Pokonani bojownicy Kuomintang'u wycofali się wówczas pod dowództwem Chang Kai Shek’a na wolne terytorium Tajwanu. Na przełomie 1949/1950 roku Yip Man przedostał się z rodziną do Hong Kong’u gdyż jako oficer Policji Kuomintang’u obawiał się represji ze strony władz komunistycznych. Dzisiaj Chiny zmieniły się na tyle, że sztuki walki rozwijają się w najlepsze, Wing Chun posiada spore grono entuzjastów, a w Foshan utworzono muzeum poświęcone postaci i dziedzictwu Yip Man’a.

Polski Związek Wushu zaprasza na pokazy Chanquan, Nanquan, Baguazhang, Sun i Wu Taiji oraz Piguaquan w wykonaniu najlepszej na świecie grupy pokazowej Chińskiej Federacji Wushu. Pierwszy pokaz odbędzie się 21-09-2019 o godz. 12.00 w Centrum Sportu Wilanów przy ul. Wiertniczej 26a w Warszawie, natomiast drugi 24-09-2019 o godz. 13.00 na terenie Areny Ursynów przy ul. Pileckiego 122 w Warszawie. Jak zapewnił Michał Ignatowicz z biura PZWS - wstęp będzie wolny. Planowany na dzień 21-09-2019 Puchar Polski Taijiquan odbędzie się jednak w późniejszym terminie. W miejsce zawodów zostanie przeprowadzone szkolenie kadry w konkurencjach taolu.

13-09-2019 to 15-ty dzień 8-go miesiąca kalendarza księżycowego. W Chinach od ponad 3 tysięcy lat, od czasów epoki Shang obchodzi się Święto Środka Jesieni Zhongqiu Jie (中秋节). Wywodzi się ono z obrzędów rolniczych i tradycji lunarnych. Ponieważ księżyc stanowi energię żeńską Yin, to Święto dedykowane jest kobietom. Symbolicznym jest tu wypiek ciasteczek księżycowych Yuebing (月饼). Z przekazów wiemy, że za panowania dynastii Yuan, do środka zapiekanych ciasteczek wkładano kartki z sekretnymi zapiskami o planowanych buntach. Rozpakowywano je gdy pojawiał się księżyc dający mrok ruchom powstańczym i przywoływaniu duchów przodków wzmacniających jedność. W 2008 roku święto zostało uznane za narodowe.